Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych – dotacja dla technologii krytycznych
Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych to nowy instrument wsparcia oferowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w formie dotacji dla przedsiębiorców (MŚP oraz dużych firm) między innymi z sektorów biotechnologicznych, technologii cyfrowych oraz rozwiązań przyczyniające się do rozwoju tzw. technologii czystych i zasobooszczędnych.
Budżet tego programu to aż 4 mld zł, a przewidywany termin rozpoczęcia naborów wniosków to już czerwiec 2025 r.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja firma może wnioskować o dotację z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych, umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą.

Kto może otrzymać dotację z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych?
Dotacje będą skierowane na rozwój i wytwarzanie technologii krytycznych w trzech sektorach, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/795 z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ustanowienia Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy, tj.:
- technologie cyfrowe i innowacje w ramach głębokich technologii;
- czyste i zasobooszczędne technologie;
- biotechnologie, w tym produkty lecznicze znajdujące się w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu i ich składniki,
istotnych z punktu widzenia zielonej i cyfrowej transformacji.
Dotacje z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych dotyczą również inwestycji ukierunkowanych na ożywienie rozwoju przemysłowego i wzmocnienie łańcuchów wartości, a tym samym zmniejszenie strategicznych zależności Unii Europejskiej, zwiększenie suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego UE.
Technologie uznaje się za krytyczne, w przypadku gdy spełniają jedno z dwóch poniższych kryteriów:
- wnoszą na rynek wewnętrzny innowacyjny, najnowocześniejszy i przełomowy element o znaczącym potencjale gospodarczym;
- przyczyniają się do ograniczania lub zwalczania strategicznej zależności gospodarczej UE.
Ponadto, dotacje z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych mogą otrzymać ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekty IPCEI), które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE, w przypadku, gdy projekty te odnoszą się do technologii krytycznych istotnych dla bezpieczeństwa gospodarczego Unii. Wsparciem mogą zostać objęte również projekty, które otrzymały pieczęć suwerenności (znak jakości projektu przyznawany w konkursach zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską).
Dotacje z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych będą mogli uzyskać także przedsiębiorcy, które planują rozwijać technologie o podwójnym zastosowaniu – cywilnym i wojskowym.
Na co można przeznaczyć dotację z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych?
Dotacje dla technologii krytycznych z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych będą dostępne dla projektów B+R oraz inwestycji polegających na:
- wytwarzaniu technologii krytycznych
- ochronie i wzmacnianiu łańcuchów wartości technologii i surowców krytycznych tj. wytwarzaniu:
- produktów końcowych
- konkretnych komponentów
- konkretnych maszyn wykorzystywanych głównie do produkcji tych produktów końcowych
- surowców krytycznych wymienionych w załączniku do aktu w sprawie surowców krytycznych
- powiązanych usług
Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych – sektory
Dotacje dla technologii krytycznych będą ukierunkowane na następujące sektory:
Technologie cyfrowe oraz innowacje w ramach głębokich technologii
Technologie cyfrowe obejmują technologie przyczyniające się do realizacji celów i założeń programu polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r., obejmujące między innymi sztuczną inteligencję, sieć 5G, sieć 6G, blockchain, przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe oraz internet rzeczy.
W ramach technologii krytycznych dla bezpieczeństwa gospodarczego UE wskazano między innymi zaawansowane półprzewodniki, AI, technologie kwantowe, zaawansowaną łączność i nawigację oraz zaawansowane technologie cyfrowe, zaawansowane technologie detekcji oraz robotykę i systemy autonomiczne.
W ramach tego sektora zakwalifikowano także innowacje w ramach głębokich technologii, czyli przełomowe rozwiązania oparte na najnowocześniejszych osiągnięciach nauki, technologii i inżynierii, w tym te łączące postęp w sferze fizycznej, biologicznej i cyfrowej. Innowacje w ramach głębokich technologii mogą mieć charakter przekrojowy i powstawać na pograniczu wszystkich trzech sektorów objętych Funduszem Wsparcia Technologii Krytycznych.
Czyste i zasobooszczędne technologie
Sektor obejmuje między innymi technologie neutralne emisyjnie zdefiniowane w akcie w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie, czyli: technologie słoneczne, lądowej i morskiej energii wiatrowej, baterii i magazynowania energii, pomp ciepła i energii geotermalnej, wodorowe, zrównoważonego biogazu i biometanu, wychwytywania i składowania CO2, sieci elektroenergetycznej, rozszczepienia jądrowego, zrównoważonych paliw alternatywnych, energii wodnej, inne odnawialne źródła energii, technologie efektywności energetycznej, paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, rozwiązania biotechnologiczne w dziedzinie klimatu i energii, transformacyjne technologie przemysłowe na rzecz dekarbonizacji, technologie transportowania i wykorzystywania CO2 oraz technologie napędu wiatrowego i elektrycznego w transporcie.
W ramach technologii krytycznych dla bezpieczeństwa gospodarczego UE wskazano między innymi: zaawansowane materiały, technologie produkcji i recyklingu (w tym surowców krytycznych), technologie uzdatniania i odsalania wody oraz technologie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Biotechnologia
Sektor obejmuje między innymi technologie DNA/RNA, białek, kultury komórkowe i tkankowe, techniki procesów biotechnologicznych, geny i wektory RNA, bioinformatyka oraz nanobiotechnologia. Sektor obejmuje między innymi produkty lecznicze znajdujące się w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu i ich składników.
Skorzystaj z naszych usług Ulgi podatkowe i dotacje dla firm.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy?
Pozyskałem dla przedsiębiorców kilkaset milionów PLN wsparcia publicznego w formie dotacji i ulg podatkowych.
Wspieramy klienta w realizacji projektu kompleksowo od etapu kreowania pomysłu, strukturyzacji projektu, przygotowania dokumentacji aplikacyjnej aż po skuteczne rozliczenie dofinansowania.
Oferujemy kompetencje w zakresie podatków czy finansów – dlatego wspieramy klientów także we wdrożeniu ulg podatkowych (np. ulga B+R, IP Box) oraz innych mechanizmów wsparcia, tak aby zmaksymalizować oszczędności naszych klientów.
Wykorzystujemy wiedzę z zakresu nowych technologii oraz zarządzania projektami.

Zakres usługi
Wykorzystując moje wieloletnie doświadczenie i wiedzę, mogę pomóc Ci w następującym zakresie:
Doradztwo w zakresie strategii rozwoju firmy, uwzględniające dostępne finansowanie publiczne
Analiza projektu pod kątem spełnienia kryteriów oceny oraz zaproponowanie ewentualnych zmian w założeniach projektu pod kątem zwiększenia szans na uzyskanie dofinansowania
Pomoc przy nawiązaniu współpracy ze środowiskiem naukowym i stworzeniu konsorcjów na potrzeby realizacji przedsięwzięć
Opracowanie kompleksowej aplikacji o dofinansowanie wraz z biznesplanem zgodnie z wymogami konkursowymi
Przygotowanie analizy finansowej na potrzeby aplikacji o dofinansowanie
Asysta podczas procesu oceny projektu przez ekspertów instytucji publicznej
Blog
Jeżeli chciałbyś poznać więcej szczegółów na temat dotacji, ulg podatkowych czy innych tematów, zajrzyj na mojego bloga.
Zmiana decyzji o wsparciu a kryteria jakościowe oraz inne warunki w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Nie zawsze plany biznesowe idą zgodne z planem. Dotyczy to także inwestycji, którym udzielono wsparcia publicznego w formie decyzji o wsparciu wydanej w ramach...
Ulga na innowacyjnych pracowników, czyli jak nie płacić zaliczek PIT
Jeżeli w rozliczeniu rocznym nie wykorzystałeś w pełnej wysokości przysługującej Ci ulgi podatkowej B+R (z ostatniego roku czy lat poprzednich), skorzystaj...
Wynagrodzenia za czas urlopu i choroby jako koszty kwalifikowane ulgi B+R według najnowszej interpretacji ogólnej
Minister Finansów wydał kluczową interpretację ogólną dotyczącą ulgi badawczo-rozwojowej, popularnie nazywanej ulgą B+R. Zgodnie z tą interpretacją, przychody pracownika, w tym...
Dig.IT – dotacja ARP na transformację cyfrową MŚP w 2025 roku
Dig.IT to dofinansowanie oferowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) na transformację cyfrową MŚP, która rezultatem jest wprowadzenie innowacji produktowych, procesowych...
Jak przygotować studium wykonalności GOZ dla projektu w ramach KPO A2.2.1?
Już od 26 czerwca 2024 roku przedsiębiorcy MŚP będą mogli ubiegać się o dotacje na inwestycje wdrażające technologie i innowacje środowiskowe, w tym związane z GOZ, w ramach Krajowego Planu Odbudowy...
Polska Strefa Inwestycji / SSE a klasyfikacja PKWiU
Zwolnienie z podatku dochodowego można zastosować do dochodu uzyskanego z prowadzenia określonego rodzaju działalności (produkcji określonych rodzajów towarów/ świadczenia określonych usług)....
Dofinansowanie efektywności energetycznej średnich i dużych przedsiębiorstw – nabór w ramach działania FENX.01.01
Już wkrótce planowane jest uruchomienie naborów wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENX.01.01...
Dotacje KPO dla przedsiębiorców na inwestycje wdrażające technologie i innowacje środowiskowe, w tym związane z GOZ (KPO A2.2.1)
Już wkrótce planowane jest uruchomienie naborów wniosków o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO A2.2.1) skierowanych do przedsiębiorstw planujących inwestycje w celu wdrożenia...
Kredyt ekologiczny BGK w 2025 roku – kryteria oceny projektów
Kredyt ekologiczny to dofinansowanie z Funduszy UE w ramach programu FENG 2021-27, z którego mogą skorzystać zarówno MŚP jak i duże przedsiębiorstwa (small and mid cap). Jest to dotacja...