Zmiana decyzji o wsparciu a kryteria jakościowe oraz inne warunki w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Nie zawsze plany biznesowe idą zgodne z planem. Dotyczy to także inwestycji, którym udzielono wsparcia publicznego w formie decyzji o wsparciu wydanej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Ale wymuszone okolicznościami zmiany założeń inwestycyjnych, co do skali, harmonogramu, parametrów projektu, mogą być przesłanką do wnioskowania o zmianę warunków zapisanych w decyzji o wsparciu, tak aby dostosować je do aktualnej sytuacji. Dotyczy to także kryteriów jakościowych, które przedsiębiorca deklarował, iż spełni w przyszłości w okresie utrzymania inwestycji, a na późniejszym etapie okazuje się, iż dane kryterium nie jest osiągalne lub inne kryterium jakościowe może być łatwiejsze do realizacji.
Zapraszam do lektury poniżej na temat procesu zmiany decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji oraz powiązanych kwestii praktycznych.

Podstawowe zasady zmiany decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji
Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (dalej: “ustawa o WNI”) minister właściwy do spraw gospodarki, na wniosek przedsiębiorcy, może zmienić decyzję o wsparciu, przy czym zmiana nie może:
- dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w decyzji o wsparciu w dniu jej wydania, o więcej niż 20%;
- skutkować zwiększeniem maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych, określonych w zmienianej decyzji o wsparciu.
Należy podkreślić, iż przepisy prawne przewidują możliwość zmiany warunków wskazanych w decyzji o wsparciu jest tylko i wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy realizującego nową inwestycję.
Ustawodawca wprowadził negatywne przesłanki w zakresie zmiany decyzji o wsparciu wymienione powyżej. A contrario, decyzja o wsparciu może być zmieniona odnośnie następujących warunków:
- terminu realizacji kryterium ilościowego, czyli poniesienia kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji;
- terminu zakończenia realizacji nowej inwestycji, po upływie którego ponoszone wydatki nie mogą już stanowić kosztów kwalifikowanych;
- terminu poniesienia kosztów najmu/dzierżawy, które maksymalnie mogą być ponoszone przez okres 3 lub 5 lat w przypadku MŚP oraz dużych przedsiębiorstw odpowiednio, czy kosztów leasingu finansowego, które mogą być ponoszone w okresie obowiązywania umowy leasingu finansowego;
- obniżenia deklarowanej wysokości kosztów kwalifikowanych, ale nie poniżej minimalnego poziomu określonego dla danej lokalizacji inwestycji;
- liczby nowych miejsc pracy oraz terminu ich utworzenia (ale z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 17 ust. 4 pkt 1 ustawy o WNI);
- terminu utrzymania zatrudnienia (ale z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 17 ust. 4 pkt 1 ustawy o WNI);
- kryteriów jakościowych zadeklarowanych do spełnienia w okresie utrzymania inwestycji;
- przedmiotu działalności gospodarczej wyrażonego poprzez odniesienie do grupowań PKWiU;
- terenu, na którym nowa inwestycja jest realizowana (z uwzględnieniem danych ewidencyjnych nieruchomości).
Kryteria jakościowe a zmiana decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji
W treści decyzji o wsparciu zapisana jest deklaracja spełnienia przez przedsiębiorcę wybranych kryteriów jakościowych w okresie utrzymania inwestycji. Realizacja wspomnianych kryteriów jest podstawowym i niezbędnym warunkiem korzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie decyzjo o wsparciu.
Z mojego doświadczenia wynika, iż w toku realizacji inwestycji przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z sytuacją, iż poszczególne kryteria jakościowe okazują się dla nich nieosiągalne bądź inne kryterium z listy kryteriów jakościowych staje się atrakcyjniejsze do spełnienia, niż kryterium już zapisane w treści decyzji o wsparciu.
Takie przypadki są także wynikiem zmieniających się praktycznych wskazówek, co do sposobów realizacji poszczególnych kryteriów, o których przedsiębiorca mógł także nie być należycie poinformowany na etapie wnioskowania o wydanie decyzji o wsparciu. Dlatego tak ważna jest analiza możliwości spełnienia kryteriów jakościowych, a następnie wybór tych, które będą optymalne dla inwestora i nie okażą się „pułapką” dla niego, która może nawet zagrozić utratą zwolnienia podatkowego w najgorszym wypadku.
Na podstawie moich doświadczeń mogę wskazać, iż najczęściej przedsiębiorcy mają kłopoty z realizacją następujących kryteriów jakościowych: Utworzenie wyspecjalizowanych miejsc pracy w celu prowadzenia działalności gospodarczej objętej nową inwestycją i oferowanie stabilnego zatrudnienia czy Podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikiem. Ale także inne kryteria jakościowe mogą okazać się trudne do realizacji w danym przypadku przedsiębiorcy.
W przypadku wątpliwości co do realizacji kryteriów jakościowych, zapraszam do kontaktu, gdyż moje rozwiązania praktyczne wypracowane na bazie doświadczeń projektowych mogą być pomocne, a ostatecznie może konieczne będzie przygotowanie solidnie uzasadnionego wniosku do Ministra Rozwoju i Technologii o zmianę kryterium jakościowego.
Należy pamiętać, że wniosek o zmianę kryterium jakościowego powinien zostać złożony przed rozpoczęciem okresu utrzymania inwestycji określonym w danej decyzji o wsparciu.
Dodatkowo, rozważając zmianę zadeklarowanych kryteriów jakościowych trzeba pamiętać, iż na przestrzeni lat 2018-2024 ulegały one modyfikacjom, a niektóre z pierwotnie dostępnych zostały już usunięte, a inne zaś zostały dodane od pewnego momentu. Stanowisko Ministerstwa Rozwoju i Technologii wskazuje, iż nie jest dopuszczalna zamiana kryterium, na takie, które w momencie złożenia wniosku o zmianę decyzji o wsparciu już by nie obowiązywało, a w takich okolicznościach trzeba dokonać wyboru alternatywnego kryterium z listy kryteriów, która obowiązywała w momencie składania wniosku o wydanie decyzji o wsparciu.
Czy Minister może odmówić zmiany decyzji o wsparciu?
Należy pokreślić, że zmiana warunków decyzji o wsparciu jest uprawnieniem ministra właściwego ds. gospodarki, nie zaś jego obowiązkiem, a to oznacza, że należy brać pod uwagę, iż Minister może nie wyrazić zgody.
Odmowa Ministra może być między innymi rezultatem przedstawienia we wniosku o zmianę decyzji o wsparciu niewystarczająco przekonywujących argumentów na rzecz uzasadnienia pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku.
Dlatego bardzo istotne jest, aby we wniosku zbudować przekonujące uzasadnienie, w szczególności wykazać, że potrzeba zmiany warunków zapisanych w decyzji o wsparciu wynika z czynników od przedsiębiorcy niezależnych.
Z praktyki przygotowywania wniosków o zmianę decyzji oraz monitorowania tych spraw rozpatrywanych przez pracowników Ministerstwa Rozwoju i Technologii mogę wskazać, iż pewne przedmioty zmiany decyzji o wsparciu co do zasady nie budzą kontrowersji, co przekłada się na sprawne załatwienie sprawy (nawet poniżej miesiąca), ale zmiany innych warunków decyzji o wsparciu wymagają często rozbudowanego uzasadnienia, gdyż w przeciwnym wypadku przedsiębiorca otrzyma odmowę.
Jeszcze raz akcentuję, iż decyzja Ministra ma każdorazowo charakter uznaniowy, tak więc konieczne jest przekazanie przekonywującej argumentacji (o charakterze prawnym, technicznym i ekonomicznym), a dodatkowo bezpieczniej jest zaplanować proces zmiany decyzji o wsparciu z „marginesem czasowym”.
Skorzystaj z naszych usług Ulgi podatkowe i dotacje dla firm.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy?
Specjalizuję się w obszarze Polskiej Strefy Inwestycji oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych – od kilkunastu lat pomagam przedsiębiorcom w korzystaniu ze zwolnienia podatkowego w SSE oraz Polskiej Strefie Inwestycji (PSI). Zrealizowałem ponad sto projektów dotyczących SSE / PSI oraz powiązanych zagadnień dla klientów z różnych branż.
Mam szeroką praktykę w przygotowywaniu aplikacji do Ministra Rozwoju i Technologii o zmianę decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji oraz zezwoleń SSE w różnym zakresie.
Kompleksowo analizuję działalność klienta pod kątem zastosowania wszystkich dostępnych form wsparcia w formie dotacji oraz ulg podatkowych.
Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz uzyskać decyzję o wsparciu, czy należycie realizujesz obowiązki wynikające z uzyskanej decyzji o wsparciu lub masz inne wątpliwości dotyczące korzystania ze zwolnienia podatkowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, zapraszam do kontaktu!

Blog
Jeżeli chciałbyś poznać więcej szczegółów na temat dotacji, ulg podatkowych czy innych tematów, zajrzyj na mojego bloga.
Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych – dotacja dla technologii krytycznych
Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych to nowy instrument wsparcia oferowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w formie...
Ulga na innowacyjnych pracowników, czyli jak nie płacić zaliczek PIT
Jeżeli w rozliczeniu rocznym nie wykorzystałeś w pełnej wysokości przysługującej Ci ulgi podatkowej B+R (z ostatniego roku czy lat poprzednich), skorzystaj...
Wynagrodzenia za czas urlopu i choroby jako koszty kwalifikowane ulgi B+R według najnowszej interpretacji ogólnej
Minister Finansów wydał kluczową interpretację ogólną dotyczącą ulgi badawczo-rozwojowej, popularnie nazywanej ulgą B+R. Zgodnie z tą interpretacją, przychody pracownika, w tym...
Dig.IT – dotacja ARP na transformację cyfrową MŚP w 2025 roku
Dig.IT to dofinansowanie oferowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) na transformację cyfrową MŚP, która rezultatem jest wprowadzenie innowacji produktowych, procesowych...
Jak przygotować studium wykonalności GOZ dla projektu w ramach KPO A2.2.1?
Już od 26 czerwca 2024 roku przedsiębiorcy MŚP będą mogli ubiegać się o dotacje na inwestycje wdrażające technologie i innowacje środowiskowe, w tym związane z GOZ, w ramach Krajowego Planu Odbudowy...
Polska Strefa Inwestycji / SSE a klasyfikacja PKWiU
Zwolnienie z podatku dochodowego można zastosować do dochodu uzyskanego z prowadzenia określonego rodzaju działalności (produkcji określonych rodzajów towarów/ świadczenia określonych usług)....
Dofinansowanie efektywności energetycznej średnich i dużych przedsiębiorstw – nabór w ramach działania FENX.01.01
Już wkrótce planowane jest uruchomienie naborów wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENX.01.01...
Dotacje KPO dla przedsiębiorców na inwestycje wdrażające technologie i innowacje środowiskowe, w tym związane z GOZ (KPO A2.2.1)
Już wkrótce planowane jest uruchomienie naborów wniosków o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO A2.2.1) skierowanych do przedsiębiorstw planujących inwestycje w celu wdrożenia...
Kredyt ekologiczny BGK w 2025 roku – kryteria oceny projektów
Kredyt ekologiczny to dofinansowanie z Funduszy UE w ramach programu FENG 2021-27, z którego mogą skorzystać zarówno MŚP jak i duże przedsiębiorstwa (small and mid cap). Jest to dotacja...