Ulga na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Poniesione koszty kwalifikowane mogą być dodatkowo obniżone od podstawy opodatkowania, a dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje oszczędności podatkowe.
Jakie są Podstawowe założenia ulgi?
Celem nowej ulgi podatkowej jest zachęcenie przedsiębiorców do rozwijania własnego portfolio produktów opracowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych i wprowadzania tych produktów na rynek.
Definicja produktu referuje do ustawy o rachunkowości, ale wprost wyłącza usługi. Dlatego na podstawie wspomnianej ustawy o rachunkowości produkt może być określony jako wytworzony lub przetworzony przez przedsiębiorcę wyrób gotowy zdatny do sprzedaży.
Podsumowanie
- Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na produkcję próbną
- i wprowadzenie na rynek nowego produktu.
- Poniesione koszty kwalifikowane mogą być dodatkowo obniżone od podstawy opodatkowania,
- dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje oszczędności podatkowe.

Korzyści dla przedsiębiorcy z ulgi
Przedsiębiorca jest uprawniony do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, ale wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów niż z zysków kapitałowych.
Rozliczenie ulgi podatkowej następuje w zeznaniu rocznym.
Należy pamiętać, iż poniesione koszty na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu muszą wpisywać się w precyzyjny katalog określony w przepisach ustaw o podatku dochodowym.
Definicja produkcji próbnej
Podstawowym warunkiem kwalifikowalności kosztów jest ich powiązanie z produkcją próbną nowego produktu lub wprowadzeniem na rynek takiego produktu. Oba terminy zostały zdefiniowane w przepisach podatkowych.
Produkcja próbna to etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac B+R, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.
Produkcja próbna a działalność B+R
Elementem definicji, na który trzeba zwrócić w szczególności uwagę, jest fakt, iż produkcja próbna nie wymaga dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych czy inżynieryjnych, co można potraktować jako podstawową przesłankę umożliwiającą rozdzielenie fazy prowadzenia prac badawczo-rozwojowych od produkcji próbnej, a to jest istotne pod kątem przyporządkowania kosztów do odpowiednich etapów prac i zastosowania właściwej ulgi podatkowej – ulgi na działalność B+R bądź na produkcję próbną.
Definicja wprowadzenia na rynek nowego produktu
Natomiast wprowadzenie na rynek nowego produktu zostało określone jako działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu, w odniesieniu do produktu powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac B+R, certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Trzeba podkreślić, iż nie będą kwalifikować się koszty wszystkich certyfikatów i zezwoleń związanych z nowym produktem, ale tylko te, które umożliwiają wprowadzeniu produktu do sprzedaży. Ta przesłanka będzie istotna na etapie weryfikacji kwalifikowalności kosztów.
Koszty kwalifikowane: produkcja próbna oraz wprowadzenie na rynek nowego produktu
Podstawowe kategorie kosztów kwalifikowanych, które mogą być dodatkowo odliczone od podstawy opodatkowania, zostały podsumowane w poniższej tabeli.
Produkcja próbna nowego produktu | Wprowadzenie na rynek nowego produktu |
---|---|
cena nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grup 3-6 i 8 KŚT | koszty badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia |
wydatki na ulepszenie środka trwałego z grup 3-6 i 8 KŚT poniesione w celu jego dostosowania do uruchomienia produkcji próbnej | koszty badania cyklu życia produktu |
koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej | koszty systemu weryfikacji technologii środowiskowych |
Jak skorzystać z ulgi na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu?
Początek roku jest dobrym okresem na wstępne zaplanowanie korzystania z ulgi podatkowej, gdyż przygotowanie się z wyprzedzeniem pozwala osiągnąć zazwyczaj większe korzyści podatkowe niż gdyby rozpoczynać ten proces post factum. Wynika to przede wszystkim z okoliczności, iż przedsiębiorca jest lepiej przygotowany do udokumentowania poniesionych wydatków oraz spełniania warunków wymaganych dla skorzystania z ulgi podatkowej. Dlatego podstawowe kroki pod kątem zastosowania omawianej ulgi podatkowej na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu mogą wyglądać następująco:
01.
02.
03.
04.
05.
Plan działania to dobry wstęp do przygotowania się pod kątem osiągnięcia oszczędności podatkowych, dzięki zastosowaniu omawianej ulgi podatkowej. W praktyce pojawia się wiele pytań czy wątpliwości, a w takim przypadku służę pomocą.
Dowiedz się, co mogę zrobić dla Ciebie.
Skontaktuj się ze mną!
Inne artykuły na blogu, które mogą Cię zainteresować
Jak przygotować się do kontroli zwolnienia podatkowego? Kluczowe zagadnienia dla inwestorów w Polskiej Strefie Inwestycji / SSE
Poniżej dostępne są nagrania z webinariów przeprowadzonych w dniach 7 oraz 8 marca 2023 roku przez kancelarie podatkowe: Incentione oraz LITIGATO Spory podatkowe we współpracy z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą...
Nowe dotacje oraz ulgi podatkowe dla MŚP oraz dużych firm
Poniżej dostępne jest nagranie z webinarium przeprowadzonego w dn. 16 listopada 2022 roku przez kancelarię podatkową Incentione we współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Podczas webinarium zostały...
„Podejście projektowe” do rozliczenia zwolnienia podatkowego a najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku nowelizacja przepisów prawnych kluczowych dla inwestorów w Polskiej Strefie Inwestycji, tj. art. 17 ust 1 pkt 34a oraz ust. 4 oraz 6aa ustawy o CIT (art. 21 ust. 1 pkt 63b, ust.5a oraz 5caa ustawy o PIT) budzi wątpliwości na jakich...
Ulga na robotyzację
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na robotyzację. Poniesione koszty kwalifikowane mogą być dodatkowo obniżone od podstawy opodatkowania, a dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje oszczędności podatkowe.
Zwolnienia podatkowe w Polskiej Strefie Inwestycji
Przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie podatkowe na planowane inwestycje. Nawet do 70% wartości wydatków inwestycyjnych może stanowić oszczędność podatkową.